1. پيش از انجام هرگونه تراکنش برخط يا ارسال اطلاعات شخصي مطمئن شويد که نقل و انتقال وجوه رمزنگاري شده است.(شروع آدرس با https باشد نه http)
 2. مطمئن شويد که شما در وب سايت معتبري هستيد. جاعلان الکترونيکي، وب سايت هايي با نام هاي مشابه و ظاهر گول زننده براي دريافت اطلاعات شخصي افراد راه اندازي مي کنند.در شکل اول درگاه پرداخت اینترنتی حقیقی بانک مسکن و در شکل دوم یک سایت تقلبی (فیشینگ) برای دریافت اطلاعات محرمانه مشتری دیده می شود . همانطور که دیده می شود هر دو سایت از لحاظ ظاهری کاملاً مشابه هم هستند ، اما اگر به آدرس دو سایت دقت کنید می بینید که آدرس اولی صحیح و متعلق به بانک و آدرس دومی غیر واقعی می باشد .

 3. درمحل های عمومی (كافی نتها ، سایت اینترنتی - دانشگاهها و... ) و یا كامپیوترعمومی كه تحت حفاظت فیزیكی شما قرار ندارد، به هیچ عنوان از خدمات اینترنتی بانكمسكن استفاده ننمائید.
 4. بهURL بانك مسكن به آدرس https://ib.bank-maskan.ir و https://epayment.bank-maskan.ir دقت فرمائید. ممكن است ظاهر سایت همانند سایت بانکداری اینترنتی و پرداخت الكترونیكی بانك مسكن باشد ولی با آدرس متفاوت و شما با این پندار که در حال ورود اطلاعات در سایت بانک مسکن هستید در دام شیادان اینترنتی بیافتید.
 5. توصیه میشود ازنسخه های بروز شده مرورگرهای مطمئن (گوگل كروم و فایرفاكس ) استفاده نمائید.
 6. از نرم افزارهاي ضدويروس به روز استفاده کنيد. از فايل هاي اصلي اطلاعات رايانه خود نسخه هاي پشتيبان تهيه نماييد.
 7. فايل هايي که توسط افراد يا سايت ها ناشناس ارسال مي شوند را بر روي رايانه خود بارگذاري نکنيد و بر روي لينک هاي ارسالي آنها کليک ننماييد. در برخی موارد اين کار باعث ورود ويروس ها يا ويروس هاي شبه نرم افزار به رايانه شما مي شود که باعث حذف يا تغيير اطلاعات رايانه شما مي شود.
 8. در صورت امکان از گذرواژه هاي هوشمند که ترکيبي از حروف، اعداد و نشان ها هستند براي بالابردن امنيت کار استفاده نماييد. در بازه هاي زماني مشخصي نسبت به تغيير اين گذرواژه هاي اقدام نماييد. گذرواژه يا شماره شناسايي خود را در اختيار هيچکس قرار ندهيد. از انتخاب گذرواژه هايي همچون شماره شناسنامه، اسم خود يا نزديکانتان و... که با سادگي قابل حدس زدن مي باشند خود داري کنيد.
 9. پس از انجام و اتمام كار ، حتماً از سیستم خارج شوید.درنظر داشتهباشید بستن مرورگر به معنی خروج از صفحه پرداخت اینترنتی نمی باشد.
 10. اطلاعات اینترنتی شما كاملاً محرمانه میباشد. از بازگویی این اطلاعات به دیگران چه از طریقتلفن ، چه از طریق پست الکترونیک و... خودداری فرمائید.
 11. بانك و هیچ نهاد قانونی دیگری هرگز اطلاعات محرمانه شما همچون رمز اینترنتی ، رمز دوم و... درخواست نمی كند ، درصورت برخورد مورد را به بانك مسكن یا مراجع ذیصلاح اطلاع دهید. همكاران ما در بخش های مختلف بانک،آماده دریافت اطلاعاتی و اخبار در این زمینه می باشند.
 12. هيچگاه اطلاعات شخصي خود مانند کارت اعتباري يا شماره تامين اجتماعي را بدون آگاهي از اينکه چه کسي آنها را دريافت مي دارد، چرا آنها به اين اطلاعات نياز دارند و چه برنامه اي براي استفاده از اين اطلاعات دارند فاش نسازيد.
 13. ايميل ها معمولاً امن نيستند. ارسال اطلاعات شخصي مانند شماره رمز کارت ، شماره شناسايي شخصي يا شماره حساب به وسيله ايميل کار عاقلانه اي نيست مگر اينکه رمزنگاري شده باشد. از سوي ديگر شما بايد هر گذرواژه و شماره شناسايي شخصي را که از ايميل هاي رمز نگاري نشده دريافت مي کنيد تغيير دهيد.
 14. اعلاميه ها و هشدارهاي مربوط به کارتهاي اعتباري و بدهي بانک خود را مرتب بررسي کنيد و اطلاعات مربوط به تراکنش هاي بانکي خود را کنترل کنيد. بر اين اساس مي توانيد صورت هاي مالي خود را با اطلاعات ارائه شده از سوي بانک مقايسه کنيد و تفاوت هاي احتمالي را مشخص سازيد.